اهواز- ایرنا- رئیس کمیسیون توسعه تجارت اتاق بازرگانی اهواز گفت: فرصت صادرات گسترده برای بازرگانان ایرانی در عراق فراهم شده است.
همایون کوت زاده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به آغاز صادرات مجدد از مرزهای شلمچه و چذابه پس از تعطیلی ایام اربعین، اظهار کرد: با توجه به تحولات اخیر، این فرصت برای بازرگانان ایرانی فراهم شده که کالاهای خود را به صورت گسترده به کشور عراق صادر کنند.
وی با بیان اینکه مهمترین رقیب بازرگانان ایرانی در کشور عراق ترکیه است، گفت: اکنون با خالی شدن بازار عراق از بازرگانان و محصولات ترکیه، فضا برای توسعه صادرات ایرانی فراهم شده است.
رئیس کمیسیون توسعه تجارت اتاق بازرگانی اهواز یادآور شد: پیش بینی می شود در این ماه صادرات به کشور عراق به صورت گسترده فزونی یابد.
وی ادامه داد: ترکیه در زمینه محصولات غذایی، پوشاک، چرم، خدمات فنی و مهندسی و لوازم برودتی به کشور عراق صادرات انجام می دهد.
کوت زاده بیان کرد: کالاهایی که کشور عراق اجازه ورود می دهد از ایران در حال صادرات هستند و کالاهایی که نیاز به تائید ویژه دارند با گرفتن مجوز از بغداد صادرات آنها آغاز می شود.
وی افزود: این کالاها اکنون در انبارهای پایانه های مرزی هستند و پس از گرفتن تائیدیه صادر می شوند.
رئیس کمیسیون توسعه تجارت اتاق بازرگانی اهواز گفت: صادرات کالا به عراق با همان تعرفه پیش از اربعین حسینی اعمال می شود و افزایش تعرفه ای صورت نگرفته است.
صادرات از مرزهای شلمچه و چذابه پس از پایان اربعین حسینی و ماه صفر، امروز به صورت رسمی آغاز شد که در مرز شلمچه از روزهای گذشته به صورت اندک آغاز شده بود.
پارسال حدود یک میلیارد و 200 میلیون دلار کالای غیر نفتی که عمده آن مصالح ساختمانی و غذایی بود از مرزهای خوزستان به عراق صادر شد.

 

 

 

جستجو

بریده جراید

وب لینک ها

گالری تصاویر

تبلیغات

JoomShaper